Loading...

Witamina E – poznaj korzyści dla zdrowia.

Jakie są właściwości witaminy E? Kiedy warto o nią zadbać?

Witamina E to antyoksydant o wielu korzyściach dla organizmu, a jej zalecana dzienna dawka jest uzależniona od wieku, płci oraz ewentualnych chorób.

właściwości witaminy E

Szukając składników wspomagających zdrowie, na szczególną uwagę zasługuje witamina E, powszechnie nazywana „witaminą młodości”. Nie tylko wpływa na poprawę wyglądu, ale także broni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dowiedz się, kiedy warto włączyć witaminę E do swojej codziennej rutyny, by móc cieszyć się korzyściami dla organizmu.

Witamina E – poznaj ją bliżej!

Pod terminem „witamina E” kryje się aż osiem organicznych związków chemicznych: 4 tokeferole oraz 4 toketrienole. Każda z tych form witamin ma swoje właściwości, dlatego warto zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich związków.

Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że do jej wchłaniania niezbędny jest ten właśnie makroskładnik. Należy przy tym pamiętać, że witamina ulega zniszczeniu w trakcie obróbki termicznej oraz podczas silnej ekspozycji na słońce. Organizm ludzki magazynuje ją głównie w tkance tłuszczowej i nadnerczach.

Działanie i właściwości witaminy E

Witamina E, podobnie jak jej siostry witaminy A i C, jest silnym antyoksydantem, który działa jak tarcza, zabezpieczając organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek. Dodatkowo chroni czerwone krwinki przed rozpadem oraz wspomaga transport tlenu. Wykazuje również właściwości angioprotekcyjne, czyli wzmacnia naczynia krwionośne i korzystnie wpływa na krzepliwość krwi. Zapobiega także tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych.

To jednak nie wszystko. Odpowiednie stężenie witaminy E poprawia odporność, obniżając ryzyko przeziębienia i infekcji górnego układu oddechowego. Wpływa także na spermatogenezę, czyli proces powstawania nasienia, między innymi poprzez oddziaływanie na ruchliwość plemników. Jej nieoceniony wpływ można również zaobserwować u kobiet w ciąży: odpowiednia ilość witaminy E zapewnia prawidłowy rozwój płodu oraz łagodniejszy przebieg ciąży.

Na co jeszcze działa witamina E? Poprawia wygląd i zdrowie skóry – chroni przed starzeniem wywołanym promieniowaniem UV oraz zmniejsza ryzyko podrażnień. Więcej ciekawostek na temat witaminy E przeczytasz na mito-med.pl.

Objawy niedoboru witaminy E – na co zwrócić uwagę?

Niedobór witaminy E jest rzadką sytuacją, jednak nie oznacza to, że nie występuje. Na taki stan narażone są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące z powodu celiakii i mukowiscydozy. Powodem niedostatku tej witaminy mogą być również zaburzenia wchłaniania tłuszczów z układu pokarmowego.

Najczęstsze objawy niedoboru witaminy E to:

 • ataksja,
 • zwiększona podatność na infekcje,
 • zanik i bóle mięśni,
 • rozdrażnienie,
 • zaburzenie koncentracji,
 • osłabienie wzroku,
 • rogowacenie naskórka.

Podobnie nadmiar witaminy E w organizmie jest rzadkim zjawiskiem. Najczęściej jest wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej suplementacji. Gdy występuje, najczęściej towarzyszą temu: bóle głowy, osłabienie mięśni oraz zmęczenie.

Kiedy warto sięgnąć po witaminę E?

Przyjmowanie leków oraz suplementów diety zaleca się osobom z chorobami układu trawiennego, z mukowiscydozą, a także chorobami układu krwionośnego i chorobami serca. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E zależy od trzech czynników: wieku, płci oraz ewentualnych chorób współistniejących. Rekomendowane dzienne dawki witaminy E dla poszczególnych grup to:

 • Dzieci: 6 mg;
 • Kobiety: 8 mg;
 • Mężczyźni: 10 mg;
 • Kobiety w ciąży: około 15 mg.

Przed suplementacją witaminy E, należy zgłosić się do lekarza, który ustali najlepszą dawkę dla organizmu.

Ostatnie wpisy

Image

Olej z czarnuszki: Naturalny suplement diety, który zdobywa serca zdrowotnych entuzjastów

08-05-2023

Olej z czarnuszki to cenny dar natury, który od wieków wykorzystywany jest ze względu na swoje właściwości pro…

Rozwiń

Image

Sportowa adrenalina: odkryj fascynujący świat zakładów bukmacherskich

27-03-2023

Sport to coś więcej niż tylko rywalizacja. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że tak wiele osób pasjonu…

Rozwiń

Image

Miejscowe spalanie tłuszczu – jak spalić tłuszcz z brzucha lub ud?

20-03-2023

Pewnie zaskoczymy Cię tym stwierdzeniem, ale nie ma obecnie jednej, skutecznej metody na miejscowe pozbycie si…

Rozwiń

Image

Skuteczne przekazy marketingowe dotyczące suplementów - jak wykorzystać je w promocji?

16-12-2022

Suplementy są obecnie bardzo popularne, a ich zastosowanie staje się coraz powszechniejsze. Jednak, aby skutec…

Rozwiń

Image

Jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla treningu w domu?

09-05-2023

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie suplementy wybrać, aby osiągnąć swoje cele treningowe, trenując wy…

Rozwiń